Businessman signing a contract

Umowa B2B

Biznes Polecane Prawo

Czego dotyczy i kto może ją zawrzeć? Szukając nowej pracy, coraz częściej spotykamy się z tajemniczo brzmiącym stwierdzeniem, że dana oferta jest skierowana dla osób, które posiadają doświadczenie w sektorze B2B. Co właściwie oznacza i czym jest umowa B2B?

Czym jest umowa B2B?

Umowa B2B jest umową zawartą pomiędzy dwiema firmami. Skąd pochodzi skrót? Otóż, skrót POCHODZI OD ANGIELSKIEGO ZWROTU „Business to Business”. Tłumacząc to na nasz język, B2B oznacza świadczenie jakichś usług przez firmę na potrzeby innej firmy. Usługi te mogą przybierać najróżniejszą formę – od świadczeń programistycznych, przez działania marketingowe aż po sprzedaż produktów. Zawsze jednak, kiedy mowa jest o umowie B2B, chodzi o firmę.

Kiedy zatrudnienie B2B się opłaca?

Zawierając umowę B2B, nie ma znaczenia ani obszar działania firm, ani ich wielkość. Każda umowa między dwoma firmami, choćby tymi jednoosobowymi to B2B. Jeśli osoba szukająca pracy natknie się na zapis o umowie B2B, będzie to oznaczało, że aby podjąć zatrudnienie, osoba ta musi prowadzić swoją działalność gospodarczą. Jakie są zalety takiego zatrudnienia? Osoba zawierająca umowę B2B w żaden sposób nie podlega kierownictwu danej firmy. Oznacza to, że swoją pracę w ramach umowy może wykonywać w dowolnym czasie, choć oczywiście zleceniodawca może wyznaczyć konkretny termin. Umowa B2B w świetle Kodeksu Pracy nie jest formą umowy o pracę, a jedynie samozatrudnieniem. Oznacza to, że osobie pracującej w ramach tej umowy nie przysługuje np. płatny urlop ani chorobowe.

Umowa o pracę czy B2B?

Biorąc pod uwagę możliwość odprowadzania składek ZUS od kwoty minimalnej, jeśli zarobki są większe, umowa B2B opłaca się bardziej niż umowa o pracę – w tym drugim przypadku składki odprowadzane są od całości wynagrodzenia. Również ze strony zleceniodawcy umowa B2B jest korzystna, bo pracownika nie trzeba wysyłać na badania lekarskie.

W jakich sektorach umowa B2B jest najpopularniejsze?

Obecnie B2B spotykamy najczęściej przy sprzedaży produktu lub usługi. Aby pracować na podstawie B2B, konieczne jest pewne doświadczenie i rozeznanie w rynku i konkretnej branży, w której podejmuje się działanie. To przekłada się na wyższe wynagrodzenie dla podejmujących pracę w segmencie B2B. Zatrudnienie na podstawie tego typu umowy pojawia się także często w ofertach dotyczących obsługi klienta. Do obowiązków osoby pracującej w tym segmencie należy kontakt z klientem, rozwój i utrzymywanie relacji B2B.

B2B – podsumowanie

Umowa B2B nazywana jest inaczej umową partnerską. Wszystkie jej strony stanowią pewne ogniwa łączące się w jeden łańcuch korzyści. Wyróżnia się dwa rynki w segmencie B2B – rynek pionowy, w którym występują różne podmioty gospodarcze (pośrednicy, sprzedawcy, hurtownicy, producenci) oraz rynek poziomy, gdzie dokonywane są transakcje pomiędzy producentami, a firmami usługowymi przeróżnych branż. Warto podkreślić także, że umowa B2B obejmuje najczęściej pracę w oparciu o sieć internetową, a więc pracę zdalną. Pracownik pracujący na podstawie B2B może liczyć na wynagrodzenie nawet o kilkanaście procent wyższe niż w przypadku pracy na etacie.

Czym jest sprzedaż B2B zobacz na stronie: https://www.projektgamma.pl/strefa-wiedzy/wiki/sprzedaz-b2b