Od jakiegoś czasu głośno mówi się o nowej technologii, która ma pojawić się niebawem także i w Polsce. Chodzi o dokładnie o połączenie internetowe nowej generacji 5G, które zastąpi obecnie używaną na całym świecie sieć 4G. Co to takiego i jakie korzyści przyniesie?
Czym odznaczać się będzie internet 5G?
Internet 5G pozwoli uzyskać jeszcze szybszy dostęp do Internetu, a jego prędkość przesyłania danych przewyższy potrzeby indywidualnego użytkownika.
Szacunkowa prędkość internetu piątej generacji oscylować będzie w granicach od 10 do 100 GB/s, docelowo może być jeszcze większa, co ważne na jej prędkość nie ma mieć wpływu aktualna ilość osób korzystających z sieci. Nowa technologia wykorzysta 3 częstotliwości, które obecnie są używane między innymi do przesyłu sygnału telewizyjnego czy radiowego.
Nowa technologia 5G podniesie jakości przesyłania danych i wspomoże w rozwoju technologicznym takich sektorów jak przemysł czy branża motoryzacyjna oraz usługi transportowe.
Wprowadzenie nowego przesyłania danych umożliwi indywidualnym użytkownikiem nieograniczony dostęp do internetu.
Pozwoli rozwinąć stopień zaawansowania urządzeń komórkowych, sprzętów AGD, komputerów czy laptopów.
Czy internet 5G jest szkodliwy?
Poszerzając temat internetu piątej generacji, możemy natknąć się na opinię, iż będzie on szkodliwy dla naszego zdrowia. Faktem jest, że w trakcie procesu jego wdrażania nastąpi konieczność zbudowania większej ilości anten w mniejszej od siebie odległości i dotychczas. Szacuje się, że sieć 5G będzie potrzebowała od 10 do 100 razy większej liczby stacji bazowych niż dotychczasowa technologia.
Zwolennicy teorii o jego szkodliwości mówią, że zaczniemy chorować z powodu zwiększonej ekspozycji na działanie pola elektromagnetycznego o częstotliwości radiowej, jednak żadne badania naukowe tego nie potwierdziły.
W pracach nad technologią internetu 5G bierze udział szereg instytucji, w tym Komisja Europejska, a cała inicjatywa objęta jest wieloma programami naukowymi. W Polsce obecna władza chce, by rewolucyjna technologia została wdrożona w naszym kraju w latach 2020-2021.