Serious executive worker concentrated in laptop screen, browses internet web page.

Co robić w przypadku kradzieży danych?

Biznes Firmy Technologia

Korzystając z Internetu, możemy paść ofiarą hakerów. Jak się przed tym bronić? Co zrobić, kiedy twoje dane zostaną wykradzione?


Odpowiednie zabezpieczenie dowodu osobistego

Twoje dane przechowuje bank. Jeśli zauważysz, że zgubiłeś dokument w miejscu publicznym, gdzie każdy może go znaleźć, pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić, to zastrzeżenie dokumentu. Zwykle procedura nie jest przesadnie skomplikowana, wystarczy zadzwonić na infolinię placówki i poprosić o zastrzeżenie dokumentu. Dzięki temu osoba, która będzie chciała wykorzystać nasz dowód osobisty do zaciągnięcia kredytu, napotka na swojej drodze poważną przeszkodę.

Wyloguj się

Jeśli zgubisz telefon, na którym przykładowo masz zapamiętane hasła, zaloguj się na innym urządzeniu i wybierz opcję wyloguj mnie ze wszystkich urządzeń. Ogólnie zapamiętywanie hasła na urządzeniach nie jest bezpieczną opcją, ale nie da się ukryć, dla użytkownika jest to bardzo wygodne. Jeśli ma trudne do odgadnięcia hasło, tym bardziej.
Oszust wziął kredyt na moje nazwisko

W takiej sytuacji jak najszybciej należy zgłosić sprawę na policję oraz skontaktować się z podmiotami, które przetwarzają nasze dane. Przykładowo jeśli ktoś wziął kredyt na nasze nazwisko, skontaktujmy się z bankiem i poinformujmy o zaistniałej sytuacji. Wszelkie dowody przechowujmy, gdyż przydadzą się w postępowaniu sądowym.


Boisz się o dane swojej firmy? Sprawdź szkolenie z ochrony danych osobowych dla pracowników


Zmiana haseł

Jeśli ktoś włamał się nam na konto, powinniśmy wylogować się ze wszystkich urządzeń i zmienić hasło. Najlepiej nie tylko w danym serwisie, ale nie zaszkodzi również zmiana na skrzynce pocztowej, gdzie przychodzi link do potwierdzenia zmiany hasła.

Jak nie dać się oszukać?

W wielu przypadkach jesteśmy w stanie sami zabezpieczyć się przed kradzieżą danych. Przede wszystkim powinniśmy używać trudnych do złamania haseł oraz regularnie je zmieniać. Dobrą praktyką jest także korzystanie z programów antywirusowych oraz aktualizacji systemu. W przypadku kont bankowych chroni nas wiele zabezpieczeń oraz systemów uwierzytelniania.