The burning coals in a brazier for meat

Ekologiczny opał w firmie

Biznes

Parametry opału, jakim jest ekogroszek zależą od marki. Każdy ekogroszek posiada inne parametry. Podczas wyboru najlepszego materiału opałowego, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim kaloryczność, bowiem ekogroszek o wysokiej wartości opałowej starczy na dłużej i jest po prostu bardziej ekonomiczny. Przyjrzyjmy się zatem tym parametrom i sprawdźmy, co jeszcze ma znaczenie przy zakupie ekogroszku.

Parametry spalania ekogroszku

Niska spiekalność, czyli zdolność do zbrylania się jest jedną z cech, na które należy zwrócić uwagę. Zdolność do zbrylania się powinna wynosić od 0 do 50. Kolejnym elementem, który decyduje o jakości spalania jest niska zawartość popiołu oraz siarki. Zawartość popiołu powinna oscylować w granicach 10 procent, natomiast zawartość siarki nie powinna przekraczać jednego procenta. Pamiętajmy, że niedopalony groszek i spieki trzeba regularnie usuwać, albo zmienić sterownik pieca.

Wilgotność ma znaczenie – jak kupować i przechowywać ekogroszek?
Istotne parametry ekogroszku to nie tylko spalanie. Ze spalaniem wiąże się też określona wilgotność. Mokre paliwo opałowe nie będzie odpowiednio ogrzewało pomieszczeń. Miejmy na uwadze, aby ekogroszek kupować latem, gdy jest on składowany na powietrzu, wówczas wilgotność nie jest tak duża, jak zimą czy jesienią. Po zakupie należy przechowywać go w suchym miejscu i otworzyć worki, aby powietrze miało dostęp do wnętrza, a woda mogła swobodnie parować. Najlepsza wilgotność ekogroszku, to ta, która nie przekroczy 12 procent.


Więcej o parametrach ekogroszku znajdziesz na: https://kalorycznyekogroszek.pl/parametry-ekogroszku-na-co-warto-zwracac-uwage/


Poznaj najważniejsze parametry i zdecyduj, który ekogroszek jest najlepszy

Najważniejsze parametry ekogroszku to:

  • Wysoka wartość opałowa, czyli 24 – 32 Mj/kg
  • Granulacja, wynosząca od 5 do 25 mm.
  • Niska spiekalność, na poziomie 0-50.
  • Niska zawartość siarki do 1 procenta.
  • Niska wilgotność w granicach 12 procent.
  • Wysoka zawartość części lotnych.

Znajomość parametrów ekogroszku pozwala na jak najlepsze wykorzystanie tego paliwa, biorąc pod uwagę też takie czynniki, jak to, z jakich materiałów zbudowany jest dom, czy jakie komponenty zostały użyte do izolacji.


Jaki rodzaj opału wybrać? Zobacz: https://kalorycznyekogroszek.pl/pellet-czy-wegiel-plusy-i-minusy-opalow/


Dlaczego ekogroszek?

Ekogroszek to ekonomiczne, ekologiczne paliwo, które nie tylko ma lepszy wpływ na zdrowie człowieka, ale pozwala też na spore comiesięczne oszczędności. Mimo iż cena początkowa ekogroszku jest wyższa niż węgla, to korzyści płynące z jego spalania przewyższają węgiel. Warto też zauważyć, że istnieje możliwość zautomatyzowania pieca, tak aby równomiernie i optymalnie ogrzewać dane pomieszczenia. Ekogroszek jest doskonałym wyborem, jeśli chodzi zarówno o parametry, ekonomię, jak i stanowi doskonałe paliwo nieszkodliwe dla środowiska naturalnego.