Human resources concept

Gdzie szukać pracownika?

Firmy

Podstawą sukcesu i dobrego prosperowania każdej firmy są zatrudnieni w niej pracownicy. Wykwalifikowana i doświadczona kadra może stanowić klucz do wysokich obrotów w firmie oraz stanowić o jej opinii wśród klientów. Gdzie więc szukać takich pracowników? Jak zachęcić ich do pracy w naszej firmie?

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że obecnie umieszczenie ogłoszeń o pracę w gazecie może już się nie sprawdzić. Aby przeprowadzić rekrutację w sposób efektywny, musimy udać się do internetu- a to wymaga poznania rządzących nim praw.

Przede wszystkim, warto zapoznać się z portalami typu praca. pl, pracuj. pl albo olx. pl. Na tych stronach mamy możliwość zamieścić swoje ogłoszenie i to właśnie tam spotkamy się z największym odzewem.

Warto również zwrócić uwagę na formę pisania ogłoszenia- umieszczenie m. in. informacji o wysokości wynagrodzenia (lub przynajmniej tzw. „widełek”) jest obecnie normą. Pozwala to zaoszczędzić czas zarówno nam, jak i potencjalnym pracownikom- nie będą oni aplikować na stanowisko, którego wynagrodzenie im nie odpowiada.

Jeżeli zaś nie jesteśmy w stanie poświęcić czasu na samodzielne szukanie pracownika i odpowiadanie na zgłoszenia, warto zainteresować się outsourcingiem. Jest to zwyczajnie zlecenie zadania znalezienia idealnego kandydata na stanowisko zewnętrznej firmie, która specjalizuje się w tego typu zadaniach. Po podaniu szczegółów wymagań oraz oferty, powinni oni w krótkim czasie przedstawić nam listę wybranych przez nich kandydatów spełniających profil wymagań.

Jeżeli zaś posiadasz już pracowników i szukasz kolejnego, warto zastanowić się nad wprowadzeniem modnego ostatnio rozwiązania- płacenie za polecenie pracownika. Używając tego rozwiązania twoi pracownicy, którzy znają przecież warunki pracy oraz wymagania, mogą polecić ci kogoś im znanego na poszukiwane stanowisko.

Dzięki temu, oni sami zyskują dodatkowe pieniądze- część kwoty po zatrudnieniu polecanej osoby, resztę zaś, gdy pomyślnie przejdzie ona okres próbny. To skuteczny sposób na znalezienie wykwalifikowanej i odpowiedniej na stanowisko osoby.