Business presentation

Najczęściej popełniane błędy przy wygłaszaniu prezentacji

Biznes Zawody

Nie ważne, czy wykonujemy prezentację do pracy, czy na zaliczenie w szkole, często popełniamy podobne błędy. Wynika to z tego, że szkoła niekoniecznie nauczyła nas, jak przygotować porządne wystąpienie, a jedynie kazała nam je dawać. Nikt nie poprawiał naszych błędów i nie wygłaszał uwag na temat naszej prezentacji, dlatego nie wiemy do końca, co wygląda dobrze i jest wskazane, a czego lepiej za wszelką cenę unikać.

Czytasz z kartki albo slajdów
Nieprzygotowanie się do prezentacji to najczęstszy błąd. Nawet jeśli doprecyzował pokaz slajdów do perfekcji, to tylko połowa sukcesu. To, jak zachowujesz się w trakcie, jest znacznie ważniejsze niż to, co wyświetla się za Tobą. Jednym z zachowań świadczących o problemach jest czytanie z kartki lub bezpośrednio z prezentacji. Twoim zadaniem jest wygłoszenie tego, co znajduje się na slajdach, niebezmyślne przeczytanie ich zawartości, bo to spokojnie mogą zrobić sobie słuchacze. Jeśli nie dajesz niczego od siebie, wydajesz się zbędny, a to najgorsze wrażenie, jakie możesz po sobie pozostawić, szczególnie jeśli robisz to w ramach pracy.

Nie utrzymujesz kontaktu wzrokowego
Kontakt wzrokowy z widzami jest bardzo ważny. Kiedy go nie utrzymujemy, wydajemy się zagubieni, niepewni siebie albo wręcz zainteresowanie widownią. Odwracanie wzroku nie tylko sprawia, że źle się prezentujemy, ale do tego pozwala naszym słuchaczom ignorować naszą przemowę. Jeśli cały czas będziemy łapać kogoś wzrokowo, dana osoba będzie czuła się wywołana do tablicy i będzie bardziej skora do utrzymania na nas swojej uwagi. Kontakt wzrokowy pozwala nam zbudować wrażenie bliższej więzi, co dodatkowo wpływa na pozytywny odbiór naszej prezentacji, nawet jeśli zdarzyło nam się kilka potknięć.

Artykuły związane z prawem i RODO:

Nie jesteś przygotowany do wystąpienia
Poza czytaniem z kartki jest jeszcze masa zachowań, które mogą pokazać widowni, że się nie przygotowaliśmy, w tym sam brak przygotowania. Zrobienie prezentacji na ostatnią chwilę, nieprzećwiczenie jej albo nieznajomość tematu, na jaki się wypowiadamy, zdradza, że w ogóle nie obchodzi nas porządne wystąpienie. Wszystko zostało zrobione tylko dlatego, że musieliśmy coś przygotować. Pozostawimy po sobie bardzo nieprzyjemne wrażenie, do tego nasza prezentacja nikogo potencjalnie nie zainteresuje, a na zakończenie możemy polec, jeśli ktoś zdecyduje się zadać nam pytania uzupełniające.