Office and Accounting Concept

Czy firmie potrzebna jest księgowa?

Firmy

Każdy kto rozpoczyna działalność gospodarczą musi odpowiedzieć sobie na proste pytanie: co z księgowością?

Do wyboru są różne opcje. Wszystko zależy od rozmiaru planowanego przedsięwzięcia. Jeśli ma to być firma jednoosobowa można pokusić się o samodzielne prowadzenie spraw związanych z ewidencjonowaniem i przesyłem dokumentów.

Księgowość on line czy off line?

Decydując się na samodzielne prowadzenie księgowości do dyspozycji jest wiele gotowych programów informatycznych, ułatwiających dokonywanie samodzielnych wpisów w odpowiednich rubrykach zainstalowanego programu.

Dzięki odpowiedniemu programowi, wszystkie niezbędne czynności związane z ewidencją dokumentów, łącznie z prawidłowym wypełnieniem wymaganych deklaracji jest bardzo proste. Jedyny minus sprowadza się do konieczności wygospodarowania odpowiedniej ilości czasu potrzebnego na dokonywania wpisów.

Księgowość off line w wydaniu ręcznych zapisów w odpowiednich rejestrach i ręczne wypełnianie deklaracji podatkowych przechodzi już całkowicie do historii. Wymagania stawiane przed przedsiębiorcami, choćby ze strony Urzędów Skarbowych, zmuszają do przekierowania dotychczasowej księgowości off line w całości w strefę on line.

Księgowa czy biuro księgowe?

Zatrudnianie samodzielnej księgowej w małych firmach często mija się z celem. Księgowa na etacie, całym czy cząstkowym to duża wygoda, ale również spory koszt. Przekazanie prowadzenia spraw księgowych w ręce specjalistycznego biura księgowo-podatkowego to bardzo duże udogodnienie. Ważne jest aby dokonując takiego wyboru wskazać odpowiednim urzędom kto i gdzie będzie prowadził księgowość.

Biuro księgowe zgodnie z zawartą umową przejmuje wszystkie obowiązki z prowadzeniem prawidłowego obiegu i ewidencją dokumentów. W takim przypadku rola przedsiębiorcy sprowadza się jedynie do przekazywania dokumentów. Resztę pracy wykonuje zatrudnione biuro.

Biuro księgowe odpowiada za prawidłowy obieg dokumentów. W przypadku jakiejkolwiek kontroli podatkowej to biuro przejmuje obowiązki związane z kontrolą.