Chief executive officer

Kim jest CTO?

Biznes

Pracując w dużych korporacjach lub posiadając własną firmę, często natykamy się na stosowanie różnych skrótów od nazw stanowisk. O ile CEO jest raczej powszechnie znany i rozumiany, o tyle CTO może stanowić pewną zagadkę.

Kim więc jest i czym się zajmuje osoba zajmująca to stanowisko w firmie? Jaką funkcję pełni i czy może się ona przydać nawet w mniejszych firmach?

CTO to nikt inny, jak Chief Technology Officer. Innymi słowy, jest to osoba odpowiedzialna za rozwój technologiczny firmy, dbanie o jej potencjał oraz unowocześnianie jej działania. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to stanowisko, które może być przypisane prawie każdemu na stanowisku kierowniczym.

CTO wyróżnia się jednak od pozostałych pracowników wysoką wiedzą na temat technologii- jest to najczęściej osoba po specjalistycznych studiach, posiadająca doświadczenie we wdrażaniu najnowszych technologii w codzienną działalność firmy.

Nie można jej mylić jednak z działem technicznym- oprócz wiedzy na temat nowinek technologii oraz zasad ich działania, CTO ma również zmysł biznesowy. Orientując się w najnowszych i najlepszych rozwiązaniach, potrafi w rzeczywisty sposób przełożyć je na długofalowe zyski danego przedsiębiorstwa.

Niezależnie od wielkości firmy, osoba na tym stanowisku dobierze odpowiednie rozwiązania do profilu naszej firmy, nadając jej nowoczesny charakter. Nie jest to więc zbędny wydatek- ten ekspert może zapewnić nam ogromną przewagę nad konkurencją.

Zamiast podążać za trendami, mamy okazje je tworzyć- a to stanowi podstawę ogromnych zysków wielkich i znanych marek. Szczególnie w firmach technologicznych, CTO jest prawdopodobnie niezbędnym elementem w celu zapewnienia sprawnego i efektownego działania firmy.

Doświadczony pracownik zauważy braki w firmie, odnajdzie popełniane błędy oraz stworzy metody ich naprawy. Wdroży rozwiązania technologiczne znacząco usprawniające działanie firmy, znajdzie nowe możliwości rozwoju firmy oraz jej produktów. Jak widać, w działalności obliczonej na sukces nie może zabraknąć profesjonalnego CTO.